ANKARA BALGAT EVDEN EVE NAKLİYAT ŞİRKETİ WEB SİTESİNE HOŞGELDİNİZ.
Open
X

Müze Taşımacılığı.

Müze Taşımacılığı

Müze taşımacılığı, çok sık talep edilen bir nakliye türü değildir. Bu nedenle uzmanlık gerektiren bu alanda tecrübeli nakliye firması zordur ve iyi araştırılması gerekir ki müzeler de bu konuda tecrübeli olan firmaları çok iyi bilmektedir.

Müzede bulunan ürünler tarihi eser statüsünde olduğu için, taşınma sırasında ayrı bir özen ve tecrübe gerektirir. Hem maddi hem de manevi anlamda değerli olan ürünler, hasar görmesi durumunda telafisi olmayan durumlarla karşılaşılabilir.

Müze Taşıma

Tüm taşınma işlemleri gibi, müze taşıma sırasında karşılaşılabilecek sorunlara karşı gerekli tedbirlerin alınarak program yapılması gerekir.

Firma tarafından gönderilen exper tarafından, müzedeki eserle hakkında ayrı bilgi alınması gerekir. Çünkü her eser için farklı bir paketleme yöntemi gerekecektir. Örneğin 300- 400 yıllık bir tabloda boya dökülmeleri olduğu için vibrasyon ya da en ufak sarsıntıdan etkilenerek, daha fazla dökülme olacağı için ona göre paketleme sistemi kullanılması gerekir.

Müze Taşımacılığı Sırasında Firma Olarak Yapılan İşlemler

Müze için gönderilen exper incelemesi, diğer taşınma işlemlerindeki süreçten uzun sürmektedir. Çünkü müzedeki tüm tarihi eserler hakkında detaylı bilgi( eserlerin boyutları, ağırlıkları,…) alınarak, gerekirse fotoğraflandırarak, firmaya paketleme için detayların bildirilmesi gerekir. Her hangi bir hatayı kabul etmeyen müze taşımacılığı için görevlendirilen nakliye personeli, konuya yönelik gerekli eğitimi almış kişilerden oluşur. Exper tarafından alınan bilgiler doğrultusunda, taşınma için detaylı bir planlama yapılır.

  • Taşınma sırasında özel paketleme malzemeleri kullanılmalıdır ve bunların önceden hazırlanmış olması gerekir. ‘’Su kontrası’’ sandıklar hazırlanarak, eserlerin şekillerine uygun içerisi süngerler ile donatılır.
  • Kumaştan olan ürünler için asitsiz kağıtlarla tampon yapılarak, tvyek denilen malzemeden yapılan kuşaklarla, sandık içerisinde sabitlenmesi gerekir.
  • Taşıma sırasında malzemelerin nasıl paketleneceği daha önceden belirlendiği gibi, özellikle birbirleri ile nasıl kombine edilecekleri ve paketlenen eşyaların sandıklara nasıl yerleştirileceği gibi tüm detaylar önceden hesaplanarak, planlanmalıdır.
  • Ağır eşyalar, yerleştirildikleri özel palet ya da sandıklarda hareket etmemesi için gerdirme özelliği olan kayışlarla sabitlenmelidir.
  • Eserler ağırlıklarına göre gerekirse insan gücü gerekirse konumuna göre vinç yardımıyla dikkatlice taşınmalıdır.

Müze taşımacılığı için, tarafınızdan gönderilmiş olan talep ve mesuliyet formu, firmamız tarafından imzalanarak, tüm taşıma sorumluğunu alarak taşınma işlemini kusursuz olarak gerçekleştiririz.